There is a new bakery in the neighborhood. They have the following offers to welcome the customers:

Activity 1: How much will I pay for:
a) Two breads.
b) One bread and a pie.
c) Four muffins and a croissant.
d) A pie and a croissant.
e) Four muffins and one bread.
Activity 2: We want to buy ten croissants and three pies. How much will I pay? How much will I pay if I buy twelve muffins like in the offer? Will it be more expensive?
Un comentario en “Pi-Sweet: A new bakery – Fractions”